• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Hayvanlar

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜCRETSİZ HAYVAN BAKIMI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Bünyesinde Kısırlaştırma, Tedavi, Enjeksiyon, Röntgen, Ultrasonografi, Aşılama, Mikroçip Uygulaması, Paraziter İlaç Uygulaması Gibi Çok Çeşitli Veterinerlik İşlemi Yapılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında sahipli ve sahipsiz kedi ve köpekleri ücretsiz aşılıyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nca gerçekleştirilen çalışma ile yılsonuna kadar sahipli ve sahipsiz kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapılacak.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürü Abdullah Köse, “Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi” kapsamında Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde kısırlaştırma, tedavi, enjeksiyon, röntgen, ultrasonografi, aşılama, mikroçip uygulaması, paraziter ilaç uygulaması gibi çok çeşitli veterinerlik işlemi yapıldığını söyledi.

Abdullah Köse, veterinerlik hizmetlerinin Kurtuluş Parkı Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi ve Sincan Yatılı Hayvan Hastanesi’nin yanı sıra teknik donanımlı gezici hayvan kliniği araçlarıyla da hayvanların yaşam alanlarına gidilerek gerçekleştirildiğini anlattı.

Büyükşehir Belediyesi’nin proje kapsamında yürüttüğü çalışma dışında ilçe belediyeleri ile sivil toplum örgütleri adına getirilen hayvanların da tedavi ve bakımlarının yapıldığını hatırlatan Köse, yıl sonuna kadar mesai saati içerisinde, Kurtuluş Parkı Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi’ne getirilecek sahipli veya sahipsiz tüm evcil hayvanlara kuduz aşısının ücretsiz olarak yapılacağını söyledi.

Kampanyayla veya Kurtuluş Parkı içerisinde faaliyet gösteren Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi’nde verilen veterinerlik hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, hafta içi 09.00-16.30 saatleri arasında 433 12 12 ve 433 64 64 numaralı telefonları arayabilirler.

- 86 BİN 865 ÜCRETSİZ VETERİNERLİK HİZMETİ -

Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de “Kuduz Hastalığı’nın Kontrolü Projesi” kapsamında 2006 yılından bugüne kadar sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma, aşılama ve paraziter ilaç uygulaması başta olmak üzere değişik türde toplam 86 bin 865 veterinerlik hizmetini ücretsiz olarak gerçekleştirdi. 

Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nca 6 yılda 22 bin 149 sokak hayvanı kuduza karşı aşılanırken, 9 bin 248 sokak hayvanı kısırlaştırıldı. Bin 269 sokak hayvanın rahatsızlığının belirlenmesi için röntgen, ultrason ve endoskopi gibi teknolojik görüntüleme cihazları kullanıldı, 987 adet laboratuar hizmeti verildi. Tedavi konusunda ise 22 bin 691 sahipsiz hayvana paraziter ilaç uygulanırken, 3 bin 670 adet hayvana uygulanan aşılar ve geçirdiği operasyonların kayıtlandığı kimlik bilgilerini içeren çiplerin takılması en çok gerçekleştirilen uygulamalar olarak dikkat çekti.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca sokak hayvanlarının beslenme, tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyaçları için bazı gönüllü hayvansever kuruluşlara aylık ayni yardımlarda da bulundu.

ABDULLAH ORTAÇ(AHA)ANKARA

Kaynak: (AHA) - Artuklu Haber Ajansı

06 Temmuz 2013 - Cumartesi 07:54

f t m