• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Kültür Sanat

Ufuk Boy'un " Aile Portresi " isimli heykel sergisi

Ufuk Boy'un " Aile Portresi " isimli heykel sergisi 18 Ekim'de Galeri Selvin 2'de açılıyor. Sergi 12 Kasım'a kadar izlenebilir.

Son sekiz yıldır hayvanların temsili çalışmalarının önemli bir parçası olmuş sanatçı; çalışmalarının ilk zamanlarında sadece genel bir hayranlık duygusunun ön planda olduğunu ve temsili olarak ‘’özgürlük’’ düşüncesi ile onları izlemekte olduğunu belirtmektedir.  Ufuk Boy, zamanla bu eğilimindeki farkındalığın arttığını ve bu doğrultuda artık izlemenin de ötesinde hayvanları form olarak temsil etmesinin bir ihtiyaç halini aldığını söyler. Bu sürecin devamı da bu söylemini doğrulayacak şekilde eserlerinin  sadece hayvan biçimlerinin üremesi ile sınırlı tutmayıp doğa ve onunla olan ilişkisini de kavrayabilme biçimlerinin ifadesi haline dönüştürdüğü görülür.

Devamını oku...

Game of Thrones'un tasarımcısı Türkiye'de eğitim verecek

"Game of Thrones" dizisinin karakterlerini tasarlayan Onur Can Çaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle ücretsiz olarak düzenlenen "3D Konsept Tasarım" eğitimlerini verecek

 İstanbul Medya Akademisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın GENÇDES projesi kapsamında ücretsiz olarak "3D Konsept Tasarım" eğitimi düzenleyecek. Yeni yetenekler ve tasarımcıların kazanılması hedeflenen kurs, Hollywood'tan gelen ünlü konsept tasarımcısı Onur Can Çaylı ile 26 Kasım'da başlayacak.

Dizayn, çizim teknikleri, canlı model çizimi, program uygulama teknikleri, yaratıcı fikir geliştirme ve 3D (3 Boyutlu) konsept oluşturma teknikleri gibi eğitimler sonunda, başarılı katılımcılara "3D Konsept Tasarım" sertifikası verilecek.

İsmini daha çok "Game Of Thrones (Taht Oyunları)" dizisindeki tasarımlarıyla duyuran Onur Can Çaylı, Amerika'daki film sektöründe yaklaşık 8 yıldır çalıştığını ve dünyaca ünlü birçok stüdyoda iş yaptığını söyledi.

Devamını oku...

Nick Merdanyan Hat ve Tezhip

Röportaj: Seral Cumalı

1000 yıl önce at ahırıymış burası. Hipodromun atları dururmuş o zamanlar. Şimdi bu küçük dükkanda dünya çapında büyük bir sanat yapılıyor. Bu sanatın mimarı Nick Merdenyan. Ona ‘Yaprakların efendisi’ diyorlar. Çünkü burada kuru yapraklar üzerine hat ve tezhip sanatının bütün incelikleri sergileniyor ve ortaya çıkan eserler Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının Washington’daki ikametgahı Beyaz Saray’dan Arap emirlerinin saraylarının duvarlarına kadar kendine yer edinmiş durumda. İşte Nick Merdenyan’ın ve yaprağa yapılan hat ve tezhip sanatının hikayesi...

Lületaşı pipolardan yaprağa hat yapmaya

Nick Merdenyan daha 14 yaşındayken Kapalıçarşı’da çalışmaya başlar. Çalıştığı yer lületaşından pipolar yapan bir dükkandır. Ama öyle sıradan pipolar değildir bunlar. Her birinde hikayeler vardır. Mesela bir tanesinin üzerine padişah ve haremi işlenmiştir. Bu sanatla uzun süre haşır neşir olur Nick Merdenyan. Orada büyür, evlenir. Sonra bir gün baba olur. Bugün 20 yaşında olan oğlunun vaftiz törenine saksı içinde bir salon bitkisi gönderir dostlarından biri.

Pek öyle rastlanmayan, büyük yaprakları olan ender bir bitkidir bu. Adı ‘dieffenbachia’ olan bu bitki artık Merdenyan’ların salonunu süslemektedir. Sonrasını Nick Merdenyan şöyle anlatıyor: Çocukluğumda, gençliğimde hiç yapmadığım bir şeyi yaptım. Yapraklarından biri solmaya başlayınca kesip kitap arasına koydum. Hani kitap arasında çiçek kuruturlar ya, işte öyle. Sonra onu orada unuttum. Bir süre sonra kitabı karıştırırken o yaprak düştü. Kurumuş, incecik, ipeksi bir hale gelmiş. Neredeyse şeffaflaşmış. O kadar güzeldi ki...” Nick Merdenyan uzun süre bu yaprağı hayranlıkla inceler. Çalıştığı dükkana zaman zaman uğrayan bir hattat görür yaprağı ve Nick Merdenyan’ın kaderi değişir. Merdenyan arkadaşına “Hiç yaprak üzerine hat yaptın mı?” diye sorar. “Hiç yapmadım; bir göreyim yaprağı” der hattat dostu ve devam eder: Bir deneyeyim bunun üzerine yazmayı. Sözde kalmaz söylediği; yazar ve olağanüstü bir sonuç ortaya çıkar. Merdenyan büyülenir, “Ben bunu yapmalıydım” der...

Devamını Oku

Esik Kurganı (Issık Kurganı) ve Altın Elbiseli Adam (Khan Uya)

Kurgan Nedir?

Kurgan, Orta Asya’da ki eski Türk mezarlarına verilen ad. Genelde devlet yöneticisi olanlar için yapılmışlardır. Kurganlar tahtalarla, bazen de taşlarla çevrili mezar odalarının üstüne bir metre ile yetmiş metre arasında toprak yığılmasıyla oluşturulur. Kurganlarda asıl mezar odası bazen dikdörtgen, bazen kare veya oval olabiliyordu.


Cesedin bulunduğu yere bazen doğrudan ulaşılabiliyor bazen de bu oda altta yer alıyordu. Ceset odasının döşemesi ağaç kütükleri ve kalastan yapılıyordu. Cesetlerin başı doğuya çevrilmiş olur ve cesetler eşyaları ile birlikte kurganlara gömülürdü. Kurgan ın farklı bölgelerinde at cesetlerine de rastlanmıştır.Bugüne değin bulunan en önemli kurgan Kazakistan’da ki Esik kurganı’dır;

Devamını Oku:

Son 20 Yılın En İyi Kostüm Oscar’ı Kazanan Filmleri

Akademi’nin 88’inci Oscar Ödülleri için kimlerin aday olduğunu açıklamasına az bir zaman kala beyazperdeyi yakından takip edenler için heyecan yükseldi. En iyi kostüm dalı da hem sinema hem de tasarımların hayranı olanlar için merak konusu.

Eğer 2016 yılının Oscar’ları öncesinde son 20 yılda hangi filmlerin ve tasarımcıların, Los Angeles’taki Dolby Theathre’dan Oscar heykelciği ile ayrıldığını hatırlamak ve görsel şölen yaşamak istiyorsanız bu filmleri izlenecekler listenize alın!

Devamını Oku:

TRT’den Bilimkurgu Dizisi – Geleceğin Türkiye’sini İzleyeceğiz

Filinta dizisinin ilk yaratıcı ekibinde olan Bülent Turgut, fantastik bilimkurgu projesine hazırlanıyor. “2150” kod isimli dizide geleceğin İstanbul’u ve Türkiye’si anlatılacak.

TRT, Bülent Turgut’un, İstanbul’un gelecek yüzyıllarını anlatacağı “2150” kod adıyla çekilmeye hazırlanan fantastik bilimkurgu dizi projesine imza atacak.

Devamını Oku:

f t m