• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Moda Dünyası, Giyim Dünyası, Tekstil, Haberleri

Eşine yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta?

Eşine yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta?
Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.
“Ne saçmalıyorsun sen?” mi diyorsunuz?
Peki neden mi böyle söylüyoruz?
İşte bu yüzden…


Hepimiz daha önce gururla “eşine bebek bakımında ve ev işlerinde yardım ettiğini” söyleyen babaları duyduk.
Ve biz de onlarla gurur duyduk, “vay be!” dedik.

Bunu söylemek bile Türk erkekleri için cesaret ister çünkü.
Bu cümleler son derece zararsız, naif, tatlı kelimeler bütünü olarak geliyor kulağımıza.
Fakat daha sonra biraz düşününce, bu cümlelerin aslında ne kadar korkunç olduğunu fark ediyoruz.
Evli bir kadın ile erkek, dışarıda tam zamanlı bir işte çalışıyor olsalar da ev ortamında tam zamanlı çalışmaya devam eden hep kadınlar oluyor.
Çocuk bakımı, çamaşır, bulaşık, misafir ağırlama, hatta faturalar…
Nereden çıktı bu “Yuvayı dişi kuş yapar.” lafı anlamadık ki…
Neden her iki ebeveyn de çocuklarla ilgili sorumlulukları birlikte sırtlanmazlar?
Neden evin mutfak alışverişi birlikte yapılmaz?
Neden ev temizliğinden sadece kadın sorumlu ve aynı zamanda evin pisliğinden kadın suçludur?
Neden erkek birey, evle ilgili bir iş yaptığında “yardım” etmiş olur ve bu büyük bir olaydır?
Saydıkça nasıl da adaletsiz bir düzenin tam da içerisinde olduğumuzu üzülerek anlıyoruz.


Şimdi facebook’ta 101 bin beğeni alan paylaşımın yazarı Toni Hatinger neler yazmış bir bakalım:
-İki erkek arkadaşın bir sohbeti-
“Bir arkadaşım kahve içmek için bana geldi, oturduk ve hayat hakkında konuştuk.
Konuşmanın ortasında, ‘bulaşık makinesini halledip geliyorum’ dedim ve işimi bitirip döndüm.

Devamını oku...

Hazır Giyimin Rotası Yeniden Çiziliyor

"Ufuk 2030" çalışmasıyla hazır giyim sektörünü geleceğe taşıyacak 4 stratejik hedef belirlediklerini bildiren TGSD Başkanı Şeref Fayat:

Türkiye iç pazarında hazır giyim harcamalarının 2023'e kadar her yıl ortalama yüzde 4 büyüyeceğinin tahmin edildiğini bildiren Şeref Fayat, "Bu oran gerçekleşirse 2023'te iç pazar tüketimi 26,4 milyar dolara yükselecek. Eğer yüzde 6'lık büyümeyi yakalayabilirsek 30 milyar doların da üzerine çıkacağız" dedi.

Fayat, referans senaryonun esas alınması halinde hazır giyim ihracatının 2023'te 25 milyar dolar civarında olacağını ifade etti. İyimser senaryoya göre ise dünya hazır giyim ticaretinin her yıl yüzde 4 büyüyeceğini anlatan Fayat, "Bu durumda Türkiye'nin bu ticaretten aldığı pay yüzde 5'e çıkacak, hazır giyim ihracatımız 30,8 milyar dolara ulaşacak" diye konuştu.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), istihdamda, net ihracatta, katma değerde ülke ekonomisinin öncülüğünü yapan hazır giyim sektörünün yeni yol haritasını çıkardı.
TGSD Başkanı Şeref Fayat, Dr. Can Fuat Gürlesel ve TGSD Yönetim Kurulunca hazırlanan "Ufuk 2030" başlıklı çalışmanın tanıtımı için düzenlediği toplantıda Türkiye'deki sanayi kolları arasında ufkunu 2030'lara taşıyan ilk sektör olduklarını söyledi. Küresel hazır giyim pazarının her geçen yıl daha da büyüdüğünün altını çizen Fayat, yüzde 2 büyüme beklentisiyle dünya hazır giyim harcamalarının 2030'da 2,3 trilyon dolara, hazır giyim ihracatının da 607 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü bildirdi.

2023'TE HAZIR GİYİM HARCAMALARI 26,4 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Sektörün geleceği konusunda iyimserliğini koruduğunu vurgulayan Fayat, Türkiye'de hazır giyim harcamalarının yıllık yüzde 4 ve yüzde 6 büyüme öngörüsü üzerinden iki farklı projeksiyon yaptıklarını belirtti. İyimser senaryoyu gerçekleştirme hedefiyle yola devam edeceklerini anlatan Fayat, şöyle devam etti:

"Olağan koşullarda Türkiye'de hazır giyim harcamaları 2023'e kadar her yıl ortalama yüzde 4 büyüyerek, 26,4 milyar dolara ulaşacak. Yüzde 6'lık bir büyümeyi yakalamamız durumunda ise rakam 30 milyar doların üzerine çıkacak. Referans senaryoyu esas alırsak ihracatımız 2023'te 25 milyar dolar civarında olacak. İyimser senaryoya göre ise dünya hazır giyim ticareti yılda yüzde 4 büyüyecek, Türkiye'nin bu ticaretten aldığı pay yüzde 5'e çıkacak. Bu projeksiyonun gerçekleşmesi halinde hazır giyim ihracatımız 30,8 milyar dolara ulaşacak. Biz hem iç tüketimde hem ihracatta 30 milyar dolar çıtasını geçmek için sektörün yol haritasını yeniden çizdik. Tüm olumsuzluklara rağmen hedefe ulaşabilmek için imkânlarımızı seferber edeceğiz."

Devamını oku...

Tekstilciler yerli makineye geçiyor

Tekstilciler, açık inovasyon modelini benimseyerek, yerli makine oranının artırılmasını hedefliyor

Tekstilciler, üretimde yerli makinenin daha yoğun kullanılması için harekete geçtiler. İthal makine kullanım oranının yüzde 80'lerde olduğu sektör, yıllık 1 milyar 450 milyon dolarlık makine ihracatı yapıyor. Açık inovasyon modeli benimsenerek, yerli makine oranının artırılması hedeflenirken, yerli makineciler, tekstilcilerin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda makine üretecek.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ve Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) açık inovasyonla sektörel birikimlerini karşılıklı açarak işbirliğine gidiyorlar. Sektörün ve Türkiye'nin makineye olan bağımlılığını azaltmayı hedefleyen süreç MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk ve TEMSAD Başkanı Adil Nalbant'ın imzaladığı protokolle başladı. Bu süreçte TEMSAD üyelerinin bulunduğu komite MHGF üyelerinin üretim tesislerine giderek onların isteklerini dinleyecekler.

İmza töreninde konuşan MHGF Başkanı Öztürk, 2014 yılında 1 milyar 360 milyon dolar olan tekstil makinesi ithalatının, geçen yıl 1 milyar 450 milyon dolara çıktığını kaydetti. Bu protokolle gelecek yıl ithalatın 200 milyon dolar civarında geri geleceğine inandığını anlatan Öztürk, "2019- 2020 yıllarında makine ithalatının 1 milyar dolar civarına geleceğini düşünüyorum. Bu protokolden sonra diğer sektörlerin de bizimle aynı doğrultuda adımlar atacağına inanıyoruz. Bu ay sonuna kadar TEMSAD üyelerinin olduğu komite 8- 9 tesisi ziyaret etmiş olacak" dedi. Bu ithalat rakamlarının sadece kaba makine olduğuna değinen Öztürk, tekstil iğnesinde, elektronik kartta ve bunların tamiratında da dışa bağımlı olduğumuzu anlattı. Bunları üreten yerli firmaların olduğuna inandığını bildiren Öztürk, makinelerin hata payını sıfıra indirmek için yapılacak organizasyonların yerli firmalarca yapılmasını istediklerini vurguladı.

Devamını oku...

Orka Holding Amman'da mağaza açtı

 

İstanbul – Damat, Tween ve D’S Damat markaları ile Türkiye’den çıkan küresel moda devi olma yolunda hızla ilerleyen Orka Holding, yurt dışındaki mağazalar zincirine bir yenisini daha ekledi. Orka Holding, Ürdün’ün başkenti Amman’da Damat, Tween ve D’S Damat flagship mağazasını açtı.

Türkiye’den çıkan küresel moda devi olma yolunda hızla ilerleyen Orka Holding, Ürdün’ün başkenti Amman’da Damat, Tween ve D’S Damat flagship mağazasını açtı. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen açılışa Türkiye Amman Büyükelçiliği Müsteşarı Emin Melih Tezel, Amman Ticaret Müşaviri Nil Gökçe de katıldı.

Devamını oku...

Nick Merdanyan’ın “Hoşgörü Yaprakları"

Panora AVM ve Real Collection işbirliği ile kurulan Panora art gallery by RC sanat hayatına başladı. Küratörlüğünü Real Collection’ın kurucusu Rahmi Çöğendez’in yapacağı sergilerle Ankaralı sanatseverleri birçok farklı konseptte hazırlanacak sergilerle buluşturacak.
Nick Merdanyan’ın “Hoşgörü Yaprakları” adını verdiği eserlerinden oluşan “Buluşma Noktası” sergisi ile açılan Panora art gallery by RC yoğun ilgiyle karşılandı.

Devamını Oku

Cihan Nacar - Mercedes Benz Fashion Week İstanbul 2017

1 Ekim’de başlayan Fashion Week, geçtiğimiz gün bikini ve mayo tasarımcı Cihan Nacar defilesiyle devam etti.   İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu sergileyen tasarımcının parçalarında sarı siyah ve beyaz renklerinin ön planda olduğu koleksiyonda çizgi ve baskı detaylı mayolar ön plandaydı.

Devamını Oku

TTSİS ile TEKSTİL arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile Tekstil İşçileri Sendikası arasında XXIV. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi imzalandı

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası (TEKSTİL) arasında yaklaşık 5 aydır devam etmekte olan XXIV. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri, tarafların 20 Haziran 2016 tarihinde anlaşması ile sonuçlandırılmıştır. 01.04.2016 ile 31.03.2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 36 aylık toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. TEKSTİL’e üye işçilerin 01.04.2016 tarihindeki mevcut ücretlerine 0-9 yıl dâhil her yıl için 12 TL, 10.-15. yıl dâhil her yıl için 15 TL (Bu sürenin ilk 9 yılı için 12 TL/yıl), 16. ve üzeri her yıl için 20 TL (Bu sürenin ilk 9 yılı için 12 TL/yıl, 10-15 yıl arası için 15 TL/yıl) kıdem zammı uygulanmıştır. İmzalanan sözleşme ile bu miktarlar TEKSTİL üyelerinin 01.04.2016 tarihindeki aylık çıplak mevcut brüt ücretlerine bir defaya mahsus olmak üzere ilave edildikten sonra işçilerin brüt ücretlerine birinci yıl için yüzde 5; ikinci yılın ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4; üçüncü yılın ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 oranında zam yapılmıştır. İkinci ve üçüncü yıl ücret zam dönemlerinde enflasyonun yüzde 4’ü aşması durumunda enflasyon farkı ücret zammı oranına ilave edilecektir. Ayrıca sosyal yardımlar, 01.04.2016 tarihinden itibaren tüm sözleşme süresince bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 22.84 oranında artırılmıştır.

Kalp Krizini Önceden Haber Veren Tişört Tasarladılar

Türkiye Tasarım Haftası’nda Türk tasarımcıların akıllı tekstil ürünleri heyecan yarattı. Türk tasarımcı kalp krizini önceden haber veren akıllı tişört geliştirdi. Etkinlikte konuşan Türk tasarımcı Ezra Çetin, “TÜBİTAK MARTEK desteğiyle Türkiye’de bir ilk olarak kalp krizi gibi hastalıkların bir hafta öncesinden anlaşılmasını sağlayan akıllı tişört tasarladık. Tişörtteki incecik yaprak gibi kumaşlar aracılığıyla vücutta ters giden bir durumu önceden haber alabileceğiz. Ürünümüz 2017 yılında satışa sunulacak” dedi.

Devamını Oku:

8. İstanbul Moda Konferansı

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği olarak son 7 yıldır Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz İSTANBUL MODA KONFERANSINI bu yıl,  14-15 Ekim 2015 tarihlerinde IAF- Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu’nun her yıl düzenlediği Dünya Moda Kongresi işbirliğinde Hilton İstanbul Bosphorus Convention Center (Harbiye)’da gerçekleştiriyoruz.

8. İstanbul Moda Konferansı & 31.IAF Dünya Moda Kongresi’ne IAF-Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu üyeleri kısaca, tüm dünya hazır giyim sanayicilerini, İstanbul’da TGSD’nin ev sahipliğinde bir araya getiriyoruz.

TGSD, IAF ve İHKİB’in Ekim 2015 buluşması ile İstanbul’dan tüm dünyaya Moda esintileri göndereceğiz.

Cerruti, Loro Piana, Ermenegildo Zegna, Moncler, J Brand, FG4, Express, Miroglio, Li&Fung, Alexander McQueen, Tom Ford International, Arcadia, Uniqlo, Nike, Lee Cooper, Celio, Polo Ralph Lauren, Citizens of Humanity, Brandina, H&M, Tesco, Sainsbury’s, Debenhams ve Inditex gibi dünyanın en büyük marka ve alım grubu Ceo’larının  konuşmacı olarak katıldığı konferansımıza bu yıl da sürpriz marka ve alım grubu temsilcileri katılarak deneyimlerini sizlerle paylaşacaklar.


Her yıl olduğu gibi sektörümüzde merakla beklenen B2B-İkili İş Görüşmeleri Platformunda bu yılda üretici firma temsilcileri, belli başlı alım grupları ile bir araya gelerek yeni işbirliklerine imza atacaklar. Basta Avrupa olmak üzere pek çok ülkeden alım heyetleri ve dış alım grupları ile B2B’ler de bir araya gelme şansı bulacaksınız.

Her zamanki sürpriz konuk ve oturumları ile açılış gecesinden, kapanış saatine kadar, dopdolu geçecek 8. İstanbul Moda Konferansı & 31. IAF Dünya Moda Kongresi’nın güzel ve verimli bir işbirliğinin başlangıcı olması dileklerimizle, sizi konferansımıza davet ediyoruz.

Devamını Oku:

Galatamoda Festivali başladı

Beyoğlu Belediyesi ve Moda Tasarımcıları Derneği’nin birlikte hayata geçirdiği Galatamoda Festivali, Tepebaşı TRT binası önünde 30 Mayıs’a kadar devam edecek. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Dernek Başkanı Bahar Korçan’ın açılışını yaptığı festival renkli görüntülere sahne oldu.
 
Beyoğlu Belediyesi ve Moda Tasarımcıları Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği Galatamoda Festivali’nin altıncısı Tepebaşı TRT binası önünde meraklılarını bekliyor. Katılımın her yıl katlanarak büyüdüğü, tasarım ve moda meraklılarının heyecanla beklediği moda festivali, baharın tadının çıkarılacağı ve yaz öncesi alışveriş yapılabilecek en canlı ve renkli etkinlik olarak dikkat çekiyor. 31 Türk tasarımcının yer aldığı Galatamoda’nın açılışı Tebebaşı TRT Binası önündeki festival alanında gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Bahar Korçan’ın katıldığı açılış renkli görüntülere sahne oldu.
 
GALATAMODA ÖDÜLLE TAÇLANDIRILMALI
 
Toplantıda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan “Moda, Beyoğlu kimliğinin bir parçası. Beyoğlu Belediyesi olarak, 6 yıl önce Galata Moda Festivali’yle, yeni bir Beyoğlu modası oluşturmak, Beyoğlu’nu yeniden modanın merkezi yapmak amacıyla yola çıktık. Bu aynı zamanda  Beyoğlu’nda ve İstanbul’da varolan geleneğe yeniden bağlanmaktı. Galata Moda Festivali ile moda en büyük ilhamını aldığı kentin sokaklarına dönüyor, ondan aldığı ilhamı yine onunla paylaşıyor. Ülkemiz güçlü bir tekstil altyapısına ve dünya markası olmuş bir giyim sanayisine sahip. Bu avantajları, tasarımla birleştirmeye, İstanbul’u ve onun sahnesi Beyoğlu’nu modada bir marka haline getirmeye çalışıyoruz. Festivalin Türk moda tasarımındaki yeni yetenekleri sunma misyonu, bu yıl da devam ediyor. Genç tasarımcılarımızın ürünleri, bu festival aracılığıyla görücüye çıkıyor. Böylece, Beyoğlu; tasarımcılarımızla, moda tutkunlarını Galatamoda’da buluşturuyor. Bu yıl da festivalimize katılan bütün tasarımcılarımıza, bu güzelim İstanbul’un masalsı baharında bizimle beraber oldukları için teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Demircan sözlerini ise şöyle sürdürdü: “ Galatamoda, gelecekte mutlaka ‘moda ödülleri’nin de verildiği bir festivale dönüşmeli. İçinde kültür sanatta yer almalı. 

Beyoğlu Belediyesi olarak bu festivaldeki hedefimiz Beyoğlu’nda modayı, geçmişte varolan terziliği, tasarımı ortaya çıkarmaktı. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Burası modacıların yeri ve öyle de kalmalı. Galata’da bulunan Serdarı Ekrem Sokak artık modanın kalbinin attığı bir yer olarak ortaya çıkacak. Bu sokağı bütün dünyaya tanıtacağız. Ama benim en büyük hayalim bir ‘moda ödülü’ verebilmek. Bu ödülle Galatamoda’yı uluslar arası platformda dev bir fuara dönüştürebilmek. En büyük hedefim, geçmişten geleceğe uzanan ve bugünü kuşatan modanın farklı renklerini Beyoğlu’nda bir araya getirmek.”
 
Moda Tasarımcıları Derneği Bahar Korçan da, Galatamoda Festivali’nin hazır giyim sektörüne katma değerinin altını çizdi. Bandonun çaldığı müzik eşliğinde Başkan Demircan ve festivale katılan tasarımcılar hep birlikte balonları uçurarak festivalin açılışını gerçekleştirdi. 

Devamını oku...

f t m