• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Giyim Dünyası

Copyright 2020 - Custom text here

Sağlık

Süt Kefiri’nin Hikayesi

Aslında süt kefiri mayalarının ilk ortaya çıkışı gizemli bir efsane. . Süt kefirinin ilk görüldüğü yer Kuzey Ossetya. Yani Kafkas Dağları. Dilden dile yayılan bir söylenceye göre, Kafkas Dağlarının kuzey eteklerinde yaşayan insanların kuvvetli inanç ve desteğinden etkilenen Peygamberimiz Hazreti Muhammed bu insanlara lütfederek kendine ait mayalardan vermiş ve kefir yapımını öğretmiş. Buna karşılık Kafkas halkları da mayaları yıllarca büyük bir özenle saklayıp, babadan oğula geçen bir korumayla yaşatmışlar ve asla dışarı çıkarmamışlar. Çünkü bölgedeki yaygın inanışa göre şayet kefir mayaları başka ellere geçerse Peygamberimizin itimadı boşa çıkacak ve bu halkların kuvvetleri zayıflayacaktır.

Kafkasya’da nesiller boyu inek keçi bazen de koyun sütüyle yapılan kefir genellikle hayvan işkembesine konulup kapının önüne asılırmış. Her eve giriş çıkışlarında ev halkı kefir dolu tulumu çalkalar ve içinden kefir alındıkça süt ilave ederek hiç ara vermeden kefir içerlermiş. Yüzlerce yıl Kafkas halklarınca saklanan bu içeceğin şifa veren özellikleri ne kadar gizlenirse gizlensin zaman içinde dilden dile yayılmış.

Devamını oku...

Kanser hastalığı ve Oruç

Kanser hastalığı

Oruç tutmak en önemli ibadetlerimizden birisi olduğu için kanser hastalarımız bu konuda sürekli olarak bilgi istemektedirler. Dinimize göre süreğen hastalığı olanlar, seyahat edenler, adet görenler, emzirenler ve ergenliğe girmemiş çocuklar oruçtan muaf sayılmaktadır. Oruç tutma süresi ülkelerin bulunduğu coğrafik konuma ve ramazan ayının denk geldiği mevsime göre değişmektedir. Bu yıl ve önümüzdeki birkaç yıl ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi ve oruç tutma süresinin uzun olması oruç tutmak isteyen kanser hastaları ve diğer ciddi hastalığı olanlar için önemli sorunlara neden olabilmektedir. Oruç tutmak inançlı Müslümanlar için rahatlatıcı ve morali düzeltici bir ibadet olmakla birlikte bazı sorunlara neden olabileceği akılda tutulmalıdır. Gündüz sıvı alımının azalması ve vücuttan sıvı-elektrolit kaybının olmasına bağlı olarak vücutta sıvı kaybı ve elektrolit dengesizlikleri olabilmektedir. 

Kanser hastalığının kendisi birçok hastada pıhtılaşmaya meyil yaratmaktadır. Oruç tutulması esnasında vücutta sıvı kaybının olması pıhtılaşmayı daha da arttırarak tromboz dediğimiz damar içi pıhtılaşması ve akciğere pıhtı atması gelişebilmektedir. Yine meme kanseri olan hastalarda kullanılan Tamoksifen isimli ilaç da pıhtılaşmaya meyil yaratabilmekte ve oruç tutulması esnasında bu risk daha da artmaktadır. Kanser hastalarımızın çoğunda olan halsizlik ve yorgunluk yakınmaları oruç tutulması ile daha fazla artış gösterebilmekte ve yaşam kalitesinde bozulmaya neden olabilmektedir. Kemoterapi alan hastalarda oluşabilecek bulantı-kusma veya ishal yakınmaları ile gelişecek olan sıvı ve elektrolit kaybı oruç tutan hastaların sağlıklarında ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca ağrı kesici kullanımına bağlı olarak terleme artışı olmakta bu durum da sıvı açığını daha da arttırabilmektedir. Bütün bu risklere rağmen oruç tutmak isteyen hastalarımız bilgilendirme sonrası kendi iradeleriyle oruç tutmaktadır.

Devamını oku...

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavisi İçin Öneriler

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavisi İçin Öneriler
 
Ekşi nar kökünün bir tencerede kaynatılıp, aç karnına her sabah kıl kurdu bulunan kişiye içmesi için kullanılması faydalı bir yöntemdir. Bağırsak kurtlarını dökmek için çiğ sarımsak tüketmek çok faydalıdır. Sarımsak çok etkili bir antiseptiktir, özellikle çiğ tüketilmesi bağırsak kurdu tedavisinde en çok kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Kıl kurdu bitkisel tedavisi için uygulanabilecek en doğal ve en kolay yöntemlerden birisi hastanın her sabah aç karnına bir avuç kabak çekirdeği tüketmesi ve kısa bir süre sonra bir fincan süt içmesidir. Birçok hastalığa şifa olarak bilinen sinameki bağırsak kurtlarının dökülmesinde de çok etkilidir. Sinameki kaynatılarak içerisine bir tatlı kaşığı bal eklenip her gün 1-2 bardak içilmesi, kıl kurdu dökmeye birebirdir. 

TÜRKİYE'NİN İLK ONKOLOĞU ANLATIYOR-KANSERİ YENEBİLİRSİNİZ

Türkiye’nin ilk medikal onkoloji bölümünü 1974 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde kuran onkoloji duayeni Prof. Bülent Berkarda, Karar.com’a kanseri yenmenin şifrelerini anlattı. İnsülinli kemoterapi ve hipertermi gibi ülkemizde çok az bilinen yöntemleri kullanarak kanser tedavisi uygulayan Prof. Berkarda, “Moral çok önemli. Hastalarıma komik film izlemelerini tavsiye ederim. Durduk yere kahkaha atmak bile bağışıklığı kamçılar” dedi. Türkiye’nin ilk onkoloğu olarak kanser hastalığının son yıllardaki artışını neye bağlıyorsunuz?

Kanser son yıllarda nüfus artışıyla açıklanamayacak bir yükseliş içerisinde. Bunun en önemli sebeplerinden biri karbonhidrat ve şekerden zengin beslenme. Günümüzde insanlar çok yemek yiyor ve az hareket ediyor. Sigara ve hareketsizlik oksijen alımını azalttığı için kansere zemin hazırlıyor.

Amaç daha fazla ilaç satmak
Kemoterapinin yeterli olmadığını düşünenlerdensiniz. Neden?

Çoğu zaman sırf kemoterapi ile hasta iyileşmiyor. Kemoterapi bağışıklık hücrelerini öldürdüğü için yan etkilere yol açıyor. Tıp fakültelerinde hala yüksek doz kemoterapi uygulaması anlatılıyor. Ancak bu uygulama yarardan çok zarar getiriyor. Kongrelerde hala yüksek doz kemoterapi çalışmaları anlatılır ve hekimlere bu uygulamalar dikte edilir. Amaç elbette daha fazla ilaç satmak.

Devamını oku...

ÇOCUĞUN KANINDA MİKROOOP VAR!

ÇOCUĞUN KANINDA MİKROOOP VAR!

Çocukcağaz hastalanmış. Ateşi çıkmış yemeden içmeden kesilmiş. Daha 2-3 saat önce ajan gibi ortalığı tarumar eden atom karıncanın şimdi konuşmaya dermanı yok..
Hemen doktora gidiliyor. Ateş 40 c… tahliller ve bingo…‘’’çocuğunuzun kanında MİKROP var’’.
Adamın ,kadının içini alıyor bir korku.,kanının içinde mikrop var ne demek yaw. O mikrop demekki kanın gittiği heryere gider. Kol ,bacak, beyin ,göz. Bir yalvarış edasıyla- peki ne yapıcaz doktorum..?. diye sorar,--antiBİOTİK yazılıcak. Ve sonrası bir kan tahlili daha yapılıp ,o kandaki mikrobun öldürüldüğü belgelenecek. Bazen aile ısrarla o ikinci tahlili isteyecek,zira kanında gezen bir mikrop düşüncesi ile hiçbir dünyevi işine kendilerini veremezler.

Pek sevgili anne –babalar; 
çocuğun kanında MİKROP YOK… rahatlayın.. 
peki ne var: kanda mikroplarla savaşan akyuvar dediğimiz beyaz kan hücreleri=WBC, Jandarma polislerimiz yani. Her zaman olması gereken seviyenin üstüne çıkmış. Biz bu jandarmalara bakabiliyoruz=akyuvara=lökosite=WBC ye

Devamını oku...

NE ZAMAN DOĞURSAM?

NE ZAMAN DOĞURSAM ?

Canlilarin dünyada 2 amaci vardir.
1.Kendilerini gercekleştirmek, çaliysa çali insansa insan
2.Kendinden olani çoğaltmak üremek...
Heriki durumu hakkiyla yapabilmek. Daha başlangiç ve hazirlik durumlarinda dikkat edecegimiz konular var.
Türk Pediatri Kongresinin birinde ;yapılan çalışmalarda;
kış sonu doğum yapan annelerin
d vit seviyesi: 5,7 ng/ml
yaz sonu doğum yapan annelerin
d vit seviyesi 16,4 ng/ml
D vitamininin kemik gelişimi, ve diğer faydaları düşünülünce. Yazın öğlen 13 de 15 dk güneşlenilse. bu bebeğin kemikleri daha güçlü. hastalıklara karşı daha güçlü bağışıklık sistemi, tip 1 diyabet gibi ömür boyu insülin bağımlısı şeker hastalığına yakalanma riski çok daha az olucak.
Gebelik düşünen çiftler, adamlar ;,hanımları gebelikten önce iyi besleyip depoları doldurmalılar... omega 3 depoları, calsiyum, b 12, d vit. folik asit. Yaz sonu doğan bebekleri takip ediyorlar 30 yil, kiş sonu doganlardan yillik 10 bin dolar daha fazla kazaniyorlar.öte kıtada. 
9 günlük ege akdeniz turuna cikacakkken arabanin herbir noktasini bakima sokuyorlar..9 aylik hayatinin en anlamli ve heyecanli yolculuguna cikarken... cipsi colayi yiyip işiği kapatiyorlar...

Devamını oku...

f t m