• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2020 - Custom text here

Sağlık

NeuroFEEDBACK nedir?

NeuroFEEDBACK nedir?

Neurofeedback; beynin daha iyi fonksiyonlara sahip olarak daha iyi performans göstermesini sağlayan, etkinliğini arttıran bir eğitim yöntemidir. Eğitim süresince beynin elektriksel aktivitesi an be an gözlemlenir ve bu gözlemler beynin dalga aktivitesinin doğru yönde olması halinde öğrenciye bir ödül sinyali ile ulaşır. Beynimiz vücudumuzun en narsist parçası olduğundan ödül almaya devam etmek isteyecek ve fonksiyonunu doğru dalgaların üretimi sonucunda gelen ödüller yolu ile geliştirecektir. Bu eylemin doğru sayıda tekrarlanması -ki çoğu zaman bu sayı 20 seanstan ibarettir- halinde kalıcı bir öğrenme söz konusu olacaktır.

Beynin kendi kendini eğiterek elekrik aktivitesini yeniden düzenlemesini sağlayan bu eğitim yöntemi, merkezi sinir sistemini de içine alan tüm sistemin çok daha iyi çalışır duruma gelmesini sağlamaktadır.


Ne değildir ?

Neurofeedback beynin kimyasal aktivitesi ile ilgilenmez ve hiçbir şekilde bir tedavi yöntemi olarak da ifade edilemez. Neurofeedback uygulayıcıları tedavi edilecek hastalıklarla değil, eğitimle daha iyi performans gösterecek regülasyon sorunları ile ilgilenirler.

Nasıl uygulanır?

Saçlı deriye yerleştirilen ve beynin elektrik aktivitesini an be an algılayan sensörler sayesinde toplanan bilgi bilgisayara aktarılır. Yüksek teknoloji ürünü yazılımlar -ki bunlar eğitim alan kişi icin bir bilgisayar oyunu formatındadır- sayesinde öğrenci gelen ödül sinyalleri ile beyin dalgalarını doğru banda taşıması yönünde motive edilir. Kafatasına yerleştirilen sensörlerin sadece gelen bilgiyi topladığını, vücuda ve beyne hiçbir şekilde bir iletide bulunmadığını tekrar belirtmek isteriz. Bu sensörler sadece okuyucu görevini üstlenirler. Beyin, bir kez doğru frekansa yönelten eğitimi aldıktan sonra verimsiz aktivasyon sağlayan diğer frekanslara dönmek istemediğinden NF eğitiminin sonuçları çok yüksek oranda kalıcıdır.

Yararlı olduğu durumlar nelerdir?

Neurofeedback’in çözümüne yardımcı olduğu sorunların tamamı beynin düzenli olmayan aktivitesinin sonuçlarıdır. Genel olarak etki alanındaki başlıklar anksiyete, depresyon spektrumu, dikkat-hafıza sorunları, stres, öğrenme ve davranış bozuklukları, migren ve kronik baş ağrıları, uyku bozukluklarından oluşmaktadır. Son 10 yıldır yapılan detaylı araştırmalar, neurofeedback’in nöbet geçirten bozukluklar (epilepsi vb.), otizm spektrumu hatta beyin felci gibi beynin organik sorunlarında bile oldukça yararlı sonuçlar yarattığını göstermektedir.


Merkezimizin uzmanlık alanları nelerdir?

Her ne kadar Neurofeedback çok geniş bir alanda kullanılmakta ise de merkezimiz özellikle dikkat, konsantrasyon ve hafıza sorunları (ADD/ADHD), stres, kaygı bozuklukları ile maksimum performans programları alanlarında uzmanlasmıstır. Özellikle çocuk ve ergenlere verdiğimiz eğitimle onların motivasyon ve başarılarını yüksek oranda arttırırken, yaşamlarının yönünü tayin edecek sınavlar icin sürecin, öğrenci ve ailesi için çok daha rahat geçmesini sağlamaktayız. Yetişkinler için hazırladığımız programlar ise bireylerin çok daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlayarak performanslarını (iş ve özel yasamlarında) maksimize etmelerine yardım etmektedir.

Eğitim süreci öncesinde ilaç kullanılmakta ise ne yapılmalıdır?

Neurofeedback programı süresince yaptırılan/yapılan egzersiz sonucu beynin elektriksel aktivitesinde ciddi iyileşmeler oluşarak ilaç ihtiyacı (özellikle stimulan ve antidepresanlar) azalacak ya da tamamen ortadan kalkacaktır. Süreç içinde merkezimizde görev yapan hekim, öğrencinin kendi hekimi ile iletişim kurarak dozun azaltılmasını hatta tamamen bırakılmasını önerebilir.


Yan etkisi var mıdır?
Neurofeedback eğitiminin klinik olarak belirlenmiş bir yan etkisi yoktur.

Kaynak: http://www.beyinperformans.com

f t m