• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2020 - Custom text here

Sağlık

Uzun yaşamın sırrı iyimser ve pozitif olmakta

Ne kadar mutlu, iyimser ve pozitif olursak hayatımız o kadar kolay oluyor. Bunu bir yaşam biçimi haline getirirsek, ömrümüz de uzuyor.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’nden iç hastalıkları uzmanı Hillary Tindle’ın önderliğinde 2009 yılında bir çalışma yapıldı. Araştırmacılar, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün 1991’de başlattığı 15 yıllık bir kadın sağlığı araştırmasına katılan 50 yaş ve üzerindeki 97 bin 253 kadından sekiz yıl boyunca toplanan verileri inceledi. Çalışmanın sonuçlarına göre, iyimser kadınların kötümser olanlara göre kalp hastalığından ölme riski yüzde 30, herhangi bir sebepten ölme riskiyse yüzde 14 daha düşük.

Tabii ki uzun yaşamak için iyimser olmak yeterli değil. Ancak etkili olduğu göz ardı edilemez. İlk çağlardan bu zamana kadar insanın yaşam süresindeki değişiklik çok ciddi boyutlarda. Değişen yaşam koşulları, bilim ve teknolojinin gelişmesi, medeniyetin artması bunun en önemli nedenleri arasında. İletişim çağında olmamız, insanların bilgilere daha kolay ulaşmasını sağladı.

Bu durum, bilgi kirliliğine ve kafalarının karışmasına da yol açmıyor değil. Ancak, sağlıklı yaş alma konusunda her geçen gün daha bilinçleniyoruz. Okuduğumuz ya da izlediğimiz her habere veya bilgiye inanmak yerine araştırıyor, imkanlar doğrultusunda uzmanlara danışıyoruz. Bir hastam ilk görüşmemizde, lise ve üniversite yıllarında şekerli yiyecekleri oldukça fazla tükettiğini, iş hayatına başladıktan bir süre sonra bunu azalttığını, sonra bıraktığını söylemişti. Bunu da tamamen kendi isteği, okuduğu haber ve araştırmalar doğrultusunda gerçekleştirmiş. Bu tarz geri bildirimleri almak beni çok memnun ediyor.

Kadınlar daha uzun yaşıyor

Sağlık Bakanlığı geçen günlerde 2012 Sağlık İstatistikleri Yıllığı’nı yayınladı. Buna göre, son 11 yılda yaşam ömrümüz 11 yıl uzamış görünüyor. Türkiye’de yaş ortalaması 76. Kadınlar, erkeklere göre 5 yıl daha fazla yaşıyor. Kadın yaş ortalaması 78’ken erkek yaş ortalaması 73.

Kadınların erkeklere göre daha uzun yaşamasının en önemli sebeplerinden biri, kalp hastalıklarının erkeklerde daha fazla görülmesi. Ayrıca Japon bilimadamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, kadınların bağışıklık sistemi erkeklere göre daha güçlü. Kadınlar hayatları boyunca daha iyimser ve hayata daha bağlı. Yaşam koşullarıyla da ömrümüz uzayabilir. Ancak bu ömrü ne kadar sağlıklı ve kaliteli geçirdiğimiz önemli. Bunun için size bazı önerilerim var.

Sağlıklı Yaşam İçin

* Sebze yemeği yaparken 1 kg. sebzeye 2 yemek kaşığı sıvı yağ koyun. Etli sebze yemeklerindeyse yağa gerek yok.
* Yağda kızartma veya kavurma yerine haşlama, fırında ızgara ya da sulu pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.
* Yemeklere lezzet vermek için sebzeler ve baharatlarla farklı tatlar yaratmaya çalışın.
* Kurabiye ve keklerde şeker yerine kuru meyve veya pekmez deneyin.
* Yemek pişirmeye zamanınız yoksa sebzeyi haşlayıp salataya karıştırın veya yoğurtla deneyin.
* Izgaranızı sadece et, tavuk ve balık için değil, sebzeler için de kullanın. Domates, biber, kabak, mantar gibi.
* Çay saati canınız börek isterse 1 yufka içine 3 yemek kaşığı lor peyniri ve biraz maydanoz ekleyin. Gözleme şeklinde dörde katlayın. Üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla 3 yemek kaşığı light yoğurt sürün ve iki yüzünü teflon tavada hafif ateşte pişirin. Yarısını yediğinizde sadece 2 dilim ekmek ve 1 ölçü peynir almış olacaksınız.
* Pirinç yerine bulgur tercih edin. Glisemik indeksi düşük olan bulgur, kan şekeri seviyenizi dengeler. 2-3 yemek kaşığı bulgur, 1 ince dilim ekmeğe eşittir.
* Hamurlu ve yağlı tatlılar yerine meyveleri fırınlayın.
* Meyve suyunun kalorisini düşürmek için sulandırın veya maden suyuyla karıştırın.
* Domates ve soğanı yemeklerde bol kullanın, kalori değeri düşük su oranı yüksek olduğu için doyurucudur ve anti-oksidan kapasitesi yüksektir.
* Et veya tavuğun yanına karbonhidrat içeren (patates, pirinç) bir garnitür yerine kalorisi çok düşük mantarı seçin.
* Tarçın, şeker ihtiyacını azaltır. Meyve salatası, bitki çayları ve sütünüzün içine eklemeyi deneyin.
* Günde 2 litre su için.
* Her gün 30 dakika egzersiz yapın.
* Hayata gülerek bakın.
* Sağlık muayenelerinizi düzenli yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Âdet öncesi gerginlik sendromu başlıklı makalemizde adet, adet öncesi gerginlik ve PMS nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

 

http://www.netgazetesi.net

f t m